Vranjički put 2, Solin OTVORENO OD 07:00 DO 20:30

5 sobnih biljaka koje vole mrak

Jeste li umorni od borbe s održavanjem svojih sobnih biljka na životu u uvjetima slabog osvjetljenja? Ne brinite, ima nade! Jeste li znali da neke biljke zapravo vole mrak? Tako je, neke sobne biljke uspijevaju u okruženjima s malo ili nimalo prirodnog svjetla.

Ukoliko imate sobu s ograničenim prozorima ili želite dodati malo zelenila u tamniji kutak svog doma, ovih 5 sobnih biljkaka su savršene za vas. Lako ih je održavati i unijet će dašak prirode u vaš prostor, čak i u nedostatku jakog svjetla. Stoga se udobno smjestite, opustite i otkrijte koje sobne biljke najviše vole mrak!

Koje sobne biljke najviše vole mrak?

Sobne biljke sjajan su način na koji možete unijeti malo prirode u svoj dom, ali nisu sve biljke jednake kada je riječ o uvjetima slabog osvjetljenja. 

Neke biljke vole puno svjetlosti, dok su druge više prilagođene životu u mraku. Ako želite dodati malo zelenila u mračniju prostoriju u svom domu, sljedeće sobne biljke koje vole mrak mogu biti pravi izbor za vas..

Zlatni Puzavac

Male sobne biljke, kao što je Zlatni puzavac imaju puno sjajnog lišća. Ova biljka zahtijeva malo održavanja, a može rasti u različitim uvjetima osvjetljenja, što je čini izvrsnim izborom za tamnije prostorije. Za njegu Zlatnog puzavca potrebno je umjereno zalijevanje i držanje u posudi s dobrom zemljom koja se djelomično osuši između dva zalijevanja.

Sansevieria

Sansevieria je sukulent s visokim, uspravnim listovima koji dolaze u nizu oblika i boja. Jedna je od najboljih sobnih biljaka koje mogu rasti u slabom osvjetljenju, a može uspijevati gotovo u mraku. Ona zahtijeva malo vode, što je čini odličnom opcijom za one koji zaboravljaju redovito zalijevati svoje biljke.

Sansevieria

Zeleni Ljiljan

Zeleni Ljiljan, često zvan i pauk biljka, je biljka s dugim, tankim listovima koji rastu iz središnje rozete. Njegovi listovi mogu narasti 20-40 centimetara.

Ova biljka je odlična opcija za uvjete slabog osvjetljenja, a može se prilagoditi različitim osvjetljenjima. Ova biljka preferira biti vlažna, ali ne i mokra, a godi joj i povremena primjena gnojiva.

Benjamin Fikus

Ficus Benjamin je zimzelena biljka u saksiji koja ima sjajne šiljaste listove dužine pet do deset centimetara. Iako kod kuće može narasti najviše do dva metra, u prirodi ju možete vidjeti kao veliko stablo. 

Ne preporuča se često micanje fikusa jer bi biljka mogla reagirati odbacivanjem lišća. On zahtijeva umjereno zalijevanje, ukoliko mu date previše vode on će promijeniti boju lista u žutu boju.

Slonova Noga

Slonova noga, poznata kao nolina, savršena je biljka za sve koji žele imati biljku sa niskim zahtjevima za održavanje. Ime je dobila zbog svoje zadebljale stabljike koja podsjeća na nogu slona. 

Možete ju presaditi svake dvije ili tri godine, a ne trebate je ni često zalijevati jer ona ima vlastiti rezervoar u sredini zadebljale stabljike. 

Kako uzgajati sobne biljke koje vole mrak?

Jedan od najvažnijih čimbenika za uzgoj sobnih biljaka koje vole tamu je osigurati biljkama pravu količinu svjetlosti. Iako su ove biljke prilagođene uvjetima slabog osvjetljenja, ipak im je potrebno malo svjetla kako bi preživjele. 

Ovakve biljke je najbolje smjestiti u prostorije s minimalnim prirodnim svjetlom, poput sobe okrenute prema sjeveru ili one sa samo umjetnim svjetlom. Ako ste zabrinuti oko osiguravanja dovoljno svjetla za svoje biljke koje vole tamu, njihovu svjetlost možete nadopuniti fluorescentnim ili LED svjetlima za rast.

Sobne biljke koje vole tamu obično su tolerantne na sušu, pa im nije potrebno puno vode. Važno je izbjegavati prekomjerno zalijevanje, jer to može dovesti do truljenja korijena. 

Možete koristiti mjerač vlage za praćenje razine vlage u tlu kako biste bili sigurni da vaše biljke dobivaju pravu količinu vode. Što se tiče vlažnosti, sobne biljke koje vole tamu općenito preferiraju suh zrak, stoga se ne morate brinuti o povećanju razine vlažnosti u prostoriji.

Vrsta tla koju trebaju vaše sobne biljke ovisit će o vrsti biljke koju imate. Međutim, većina biljaka koje ne vole mrak preferira dobro drenirajuće tlo koje je blago suho. Običnu zemlju za posude možete pomiješati s perlitom ili pijeskom kako biste poboljšali drenažu i svakako koristite posudu s dobrim drenažnim otvorima kako biste spriječili nakupljanje vode na dnu.

Dok sobne biljke koje vole tamu općenito ne zahtijevaju posebnu njegu, povremena gnojidba bi im mogla pomoći za promicanje zdravog rasta. Svakih nekoliko mjeseci možete koristiti uravnoteženo, vodotopivo gnojivo, slijedeći upute na pakiranju.

Slijedeći ove jednostavne smjernice, moći ćete s lakoćom uzgojiti sobne biljke koje vole tamu. Bez obzira odlučite li uzgajati Zlatni Puzavac, Zeleni Ljiljan ili Slonovu Nogu, ove će biljke zasigurno unijeti dašak prirode i ljepote u vaš prostor, čak i u uvjetima slabog osvjetljenja.

Benjamin Fikus

Kako znati je li biljka pogodna za mračna mjesta?

Jedan od najboljih načina na koji možete utvrditi je li biljka prikladna za tamna mjesta je razumjeti njene potrebe za svjetlom. 

Postoje tri glavne kategorije zahtjeva za svjetlom, a to su slabo svjetlo, srednje svjetlo i jako svjetlo. Sobne biljke koje vole tamu, kao što su prijašnje navedene biljke se obično kategoriziraju kao biljke slabog osvjetljenja, što znači da mogu uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. 

Prije nego što kupite biljku, svakako istražite njene potrebe za svjetlom i utvrdite hoće li dobro odgovarati vašem prostoru. Lišće biljke također može biti pokazatelj njezinih potreba za svjetlom. 

Sobne biljke koje vole tamu često imaju lišće koje je debelo i mesnato, što im pomaže u skladištenju vode i preživljavanju u uvjetima slabog osvjetljenja. S druge strane, biljke koje trebaju puno svjetla često imaju tanke, nježne listove. Proučavanjem listova biljke možete dobiti dobru predodžbu hoće li biti prikladna za mračnu sobu ili ne.

Osim debljine lišća, boja i tekstura lišća također mogu biti pokazatelj potreba za svjetlom. Sobne biljke koje vole tamu često imaju lišće koje je tamno zeleno i ima mat izgled. S druge strane, biljke koje zahtijevaju puno svjetla često imaju lišće koje je svjetlije boje i ima sjajan završetak. Promatrajući boju i teksturu lišća biljke, možete odrediti hoće li biljka preživjeti u mračnoj prostoriji.

Uzimajući u obzir ove čimbenike, možete odrediti je li biljka prikladna za vaš dom. Bilo da odaberete sobnu biljku koja voli tamu zbog njezine estetske privlačnosti ili zbog malih zahtjeva za održavanjem, sigurno ćete godinama uživati ​​u njezinoj ljepoti.

Kako njegovati biljke koje vole mrak?

Brinuti se o sobnim biljkama koje vole mrak lakše je nego što mislite! Evo nekoliko savjeta koji će pomoći u njegi vaših biljaka u uvjetima slabog osvjetljenja:

Prvo i najvažnije, potrebno je pravilno zalijevati svoje biljke koje vole tamu. Ove biljke ne vole biti jako mokre, pa je najbolje pričekati da se gornji centimetar zemlje osuši prije zalijevanja. Također, svakako koristite mješavinu za posude koja dobro drenira kako biste spriječili truljenje korijena.

Dalje, vlaga je najbolji prijatelj vaših biljaka koje vole tamu! Kako biste povećali razinu vlažnosti oko vaše biljke, možete koristiti ovlaživač zraka, staviti posudu s vodom blizu biljke ili redovito prskati lišće. Samo nemojte pretjerati, jer previše vlage može uzrokovati truljenje lišća.

Gnojidba vaših biljaka također je važna za njihovo zdravlje i rast. Mjesečno možete koristiti uravnoteženo gnojivo koje je topljivo u vodi kako biste pomogli vašoj biljci u njezinom razvoju. Slijedite upute na etiketi gnojiva, jer pretjerano gnojenje može biti štetno za vaše biljke.

Na kraju, ne zaboravite s vremena na vrijeme podrezati svoje biljke. To će im pomoći kako bi ostale kompaktne i potaknuti će zdrav rast. Jednostavno odrežite sve žute ili oštećene listove i uklonite mrtve ili žute izrasline.

Imajući ove savjete na umu, bit ćete na dobrom putu za uspješnom kolekcijom prekrasnih sobnih biljaka koje vole tamu!

FAQ

Koje biljke rastu najbolje uz malo svjetla?

Sobne biljke koje vole tamu, kao što su Zlatni Puzavac, Sansevieria, Zeleni Ljiljan, Benjamin Fikus i Slonova Noga, prilagođene su uvjetima slabog osvjetljenja i neke su od najboljih biljaka za uzgoj uz malo svjetla.

Mogu li biljke rasti u potpunom mraku?

Biljke ne mogu rasti u potpunom mraku jer im je potrebna svjetlost za fotosintezu (proces kojim svjetlosnu energiju pretvaraju u kemijsku energiju u obliku šećera koju koriste kao hranu za rast i preživljavanje).

Što se dogodi s biljkom ako je uvijek u mraku?

Ako je biljka uvijek u mraku, biljka neće moći proizvoditi hranu za sebe i na kraju će uginuti. 

Rastu li biljke i noću?

Biljke rastu danju, ali i noću. Njihov rast može biti sporiji nego danju zbog slabijeg osvjetljenja.