Vranjički put 2, Solin ZATVORENO

Koji inverter za zavarivanje kupiti?

Napredak tehnologije se, posebno u zadnje vrijeme, počeo odražavati na brojnim aspektima života. Svakakvi suvremeni aparati postaju dio naše svakodnevice te je vrlo važno da sve te aparate koristimo pravilno kako bismo osjetili čitavu njihovu draž. Razvojem tehnologije usavršavaju se, uz mnoge druge, i aparati za zavarivanje.

Zadnjih godina su inverterski aparati za zavarivanje postali vrlo popularni te profesionalnim zavarivačima i onima koji se povremeno bave ovim poslom uvelike olakšavaju posao. Inverterska tehnologija je postala toliko moćna i višenamjenska da se počela koristiti u mnogim uređajima. Uređaji za zavarivanje s ovom tehnologijom su trenutno najnapredniji strojevi u ovom području te danas zasjenjuju klasične uređaje za zavarivanje.

Svi oni koji se bave ovom vrstom posla znaju koliko je važno da se zavarivanje obavlja pedantno. Mnogi zavarivači vole i kod kuće raditi sa zavarivanjem, a ako se bavite izgradnjom, preuređenjem ili opremanjem vaše kuće ili stana, sav materijal koji vam može zatrebati možete pronaći na stranici Građe.

Odabir odgovarajućeg invertera

Pri odabiru stroja za zavarivanje najvažnija je stavka gdje će se i koliko taj stroj koristiti. Možete odabrati profesionalni inverter ili onaj kućni. Ove se dvije vrste uređaja razlikuju po duljini neprekidnog rada. Profesionalni inverter bez problema može ‘odraditi osmosatnu smjenu’, dok će onaj kućni, koji je i poprilično jeftiniji, nakon otprilike pola sata rada trebati i toliku pauzu.

Pri odabiru uređaja treba obratiti pažnju i koliki će vam napon trebati pri korištenju. Oni 200-voltski se mogu priključiti na običnu struju, dok su oni 380-voltski puno snažniji. Pri odabiru treba uzeti u obzir i koji će se materijal variti s tim uređajem pa prema tome odabrati stroj.

U obzir treba uzeti i trajanje uključivanja, odnosno PV. Ono se računa kao postotak neprekidnog rada uređaja u odnosu na ukupno vrijeme korištenja tog stroja. Što je PV veći, manja je vjerojatnost pregrijavanja aparata, posebice ako se koriste visoke struje zavarivanja. Primjerice, ako je PV 80%, to znači da uređaj može neprekidno raditi 4 minute, a onda mu treba pauza od jedne minute zbog hlađenja.

Za sve kućne radove, one kompliciranije ili malo jednostavnije, trebat će vam razni alati. Najjednostavnije ih je potražiti na stranicama ovlaštenih trgovina, a u današnje vrijeme možete bez problema pogledati izbor alata na stranicama te se odlučiti za one koji vam najbolje odgovaraju i tako si olakšati svoje kućne radove.

kako odabrati inverter za zavarivanje

Glavne značajke invertera

Tradicionalni aparati za varenje koriste transformatore sa željeznom jezgrom te pomoću njih pretvaraju visoki izmjenični napon male struje u niski izmjenični napon velike struje. Problem ovakvih uređaja je taj ogromni nezgrapni transformator koji mora biti velikih dimenzija kako bi mogao pravilno raditi. Ova vrsta uređaja nakon pretvaranja struje koristi ispravljački modul, odnosno diode, te onda pretvara izmjenični (AC) napon u onaj istosmjerni (DC) koji se koristi u postupku zavarivanja.

Upravo zbog tih velikih transformatora koji su pravili problem kod tradicionalnih uređaja za varenje, u današnje vrijeme su sve popularniji inverterski aparati. Kod njih je taj isti transformator napravljen tako da ima puno manje dimenzije, a da u isto vrijeme bez problema obavlja svoju ulogu i učinkovito djeluje na visokim frekvencijama.

Inverterski aparat za zavarivanje radi na način da izmjeničnu struju pretvara u iskoristiv niski izlazni napon. Primjerice, on pretvara napajanje od 240V AC u izlaznu struju 20V DC. Ovakav uređaj posjeduje vrlo brzo uključenje i isključenje te se na taj način kod njega kreira visokofrekventna istosmjerna struja. Ta se struja onda transformira na visokostrujni istosmjerni izvor energije prije nego što se ponovno ispravi.

Vrlo je važno da transformer koji pretvara ulaznu struju u odgovarajuću struju koja je potrebna za zavarivanje kod inverterskih aparata radi pretvaranje puno efikasnije na visokoj frekvenciji pa je samim time moguće da bude manjih dimenzija. Ovo smanjuje dimenzije i samog uređaja, kao i njegovu težinu, pa je onda inverterskim strojevima puno lakše rukovati nego onim klasičnima.

Ovakvi uređaji su i izvrsna alternativa za manje zavare koji se provode u vrlo kratkom vremenu, primjerice za zavarivanje vijaka, koje se primjerice koristi u industriji konstrukcije vozila, obrađivanju limova ili pri ukrasnim obradama metala. Ovakvi strojevi se posebno koriste kod zavarivanja vijaka od čelika i sličnih materijala.

Osnovne tehnike zavarivanja

Postoje različite vrste i tehnike zavarivanja, a one uvelike ovise o materijalima koji se trebaju zavariti. Primjerice, kod MMA ili elektrolučnog zavarivanja koriste se elektrode koje su obložene plaštem te se ovakvim postupcima uglavnom zavaruju čelici ili aluminij i nehrđajući čelik.

MAG zavarivanje ili CO2 varenje je postupak u kojem se taljenje materijala odvija u prisutnosti plina CO2. Kod ove vrste varenja se metal zagrijava na vrlo visoku temperaturu pri kojoj izgara te se plin CO2 pritom koristi jer ne podržava gorenje. Ovo je jedan od najbržih načina zavarivanja, a može se koristiti i za varenje tanjih i debljih limova.

TIG zavarivanje je postupak varenja koji se koristi u zaštiti inertnog plina, najčešće argona. Ova se vrsta zavarivanja također može koristiti kod svih vrsta čelika, bakra, aluminija i mnogih drugih.
Pravu tehniku zavarivanja trebate odabrati prema nekoliko uvjeta: koliko ste stručni u tom poslu, koliko vremena ste spremni odvojiti za savladavanje te koje materijale trebate variti. Kod svih vrsta zavarivanja vrlo je važna dobra priprema i zaštita, pa je bitno kod sebe imati odijelo, zaštitnu masku za varenje, ali i zaštitne rukavice koje se koriste kod zavarivanja.

tehnike zavarivanja

FAQ

Čemu služi inverter?

Inverter, odnosno pretvarač, u ovakvim uređajima služi pretvaranju izmjeničnog (AC) napona u istosmjerni (DC) napon koji se onda upotrebljava za postupak varenja.

Koje vrste postoje?

Postoje različite vrste invertera, i one ovise o vrsti zavarivanja koja će se raditi. U tom smislu postoje pretvarači za ručno MMA zavarivanje, pretvarači za poluautomatsko zavarivanje MIG i MAG, TIG izmjenjivači te univerzalni zavarivački inverteri.

Zašto odabrati inverter?

Inverterski aparati za zavarivanje imaju mnoge prednosti. Posjeduju nekoliko ugrađenih zaštitnih sustava, primjerice za strujna preopterećenja, termičku zaštitu od pregrijavanja, isključivanje tijekom dugotrajnog rada itd. Ovakvi su uređaji i puno manji od onih klasičnih pa je tako njima mnogo lakše rukovati, a posjeduju i puno veću stabilnost struje pri fluktuacijama napona.