Vranjički put 2, Solin OTVORENO OD 07:00 DO 20:30

Koja je najbolja bijela boja za zidove?

Bijeli su zidovi standard u uređenju stana, a prvo mjesto drže iz nekoliko razloga. Bijela boja zidova može učiniti malen prostor naizgled većim i prostranijim te daje mirnu i ugodnu atmosferu cijeloj prostoriji. 

U moderno doba minimalizma, ona je norma jer omogućava da pojedini detalji budu izraženi na čistoj pozadini. Bijela je boja zidova poput čistog papira koji omogućava da ostavite vlastiti trag, bilo da je on izražen izborom namještaja, umjetničkim djelima ili ukrasima. Stoga je izbor idealne bijele boje važan proces koji obuhvaća mnoge faktore.

Odabir bijele boje za zidove

Na prvi se pogled može činiti kako pri izboru bijele boje ne bi trebalo biti problema, no svatko tko je u uređenju prostora morao odabrati bijelu boju zna koliko je zapravo široka ponuda. Postoje bezbrojne nijanse bijele boje s različitim podtonovima, a svaka boja može drastično promijeniti izgled prostorije. Stoga je vrlo važno razmisliti o faktorima koji su uključeni u izbor bijele boje prije nego krenete u kupovinu.

Prije odabira boje, uzmite u obzir različitu ponudu. Ovisno o prostoriji koju bojite, možete odabrati disperzivne, poludisperzivne ili latex boje

U pravilu, disperzivne i latex boje koriste se za zidove koje će biti potrebno čistiti jer su otporne na čišćenje različitim sredstvima. Osim toga što su otporne na vlagu, sprečavaju rast gljivica i plijesni pa su odlična opcija za vlažne prostorije poput kupaonica i kuhinja. U slučajevima visoke vlage, osim boje, korisna je i impregnacija kako bi se zid zaštitio prije nanošenja završne boje, ali i radi dodatne zaštite od plijesni.

Poludisperzivne boje koriste se za bojenje svih drugih prostorija u stanu, tj. zidova koje nije potrebno čistiti dezinfekcijskim sredstvima, ali i za neravne površine koje je teško prekriti drugim bojama.

odabir bijele boje

Što uzeti u obzir kada odabirete bijelu boju za zidove?

Osim izbora boje ovisno o prostoriji kojoj je boja namijenjena, u pravi odabir za bojanje stana ulazi i mnogo drugih faktora.

Postoji cijeli spektar podtonova bijele boje, a njihov odabir ovisit će o tonovima namještaja u prostoriji. Tople tonove uparite s toplim bojama i zemljanim tonovima namještaja, dok hladne bijele boje odlično odgovaraju uz metalni, stakleni ili bijeli namještaj.

Izbor bijele boje razlikuje se i ovisno o plohi. Mnogi to ne znaju, ali ne preporučuje se bojiti cijelu prostoriju u istu varijantu bijele boje jer ona zbog toga gubi na dimenziji. Zato se bijela boja za stropove i podove razlikuje od onih za prostrane zidove. Najbolje unutarnje boje za stropove su na bazi vode i razlikuju se od klasičnih bijelih boja koje se koriste za vanjske zidove kako ne bi cijeloj prostoriji dali nepristupačan izgled.

Ako ste zidove prekrili drvenim plohama, i to je potrebno uzeti u obzir pri izboru boje. Boja za drvo uvelike se razlikuje od standardnih boja za zidove. U našoj se ponudi, osim boja za zidove, nude ostale boje i lakovi koji su namijenjeni svim površinama u i oko kuće.

Kako kombinirati druge boje s bijelom?

U slučaju kombinacije bijele s drugim bojama, veliku ulogu igraju podtonovi. Tople bijele boje dobra su kombinacija sa zemljanim tonovima ili jarkim bojama, dok su hladni podtonovi odličan par bojama poput plave ili zelene. U našoj ponudi nalaze se razne unutarnje boje za zidove među kojima će svatko naći idealan par za svoju bijelu boju.

Sve ovisi o tome kakav dojam želite postići – smeđe i zelene boje mogu učiniti prostoriju savršenom za odmor, dok su naglasci jarkih boja idealni za dnevne sobe ili kuhinje, u kojima je uvijek neka aktivnost u pitanju.

kombinacija plave i bijele boje

Koristite svjetlo i prostor da odaberete pravu bijelu boju

Usmjerenost prostorije je važna pri izboru tonova boje pa će tako hladni tonovi s naznakama plave ili zelene boje biti primjereni za prostorije okrenute na jug zbog velike količine svjetla koje one dobivaju kroz dan. 

Bijela boja toplih tonova bi u ovim prostorijama izgledala žućkasto, pa je ona bolji izbor za prostorije okrenute na sjever koje su u pravilu mračnije. Najbolja bijela boja za zidove je ona koja će naglasiti pozitivne aspekte prostorije, a sakriti eventualne nedostatke.

FAQ

Zašto je bijela boja uvijek najpopularnija za zidove?

Bijela boja zidova predstavlja prazan papir i omogućava Vam da prostoriju ukrasite namještajem, umjetninama ili ukrasima. Ona ne oduzima fokus s ostatka prostorije i vrlo je neutralna. Osim toga, ima sposobnost male prostorije pretvoriti u velike te svakoj prostoriji dodati svjetlinu, neovisno o količini svjetla koju ona stvarno dobiva.

Koliko je slojeva bijele boje dovoljno?

Najčešće su potrebna barem dva sloja bijele boje. Zapamtite da je ona svijetla boja kroz koju se lako mogu vidjeti stare boje zida pa ovisno o podlozi može biti potrebno i više slojeva. Već ćete pri prvom nanošenju sami vidjeti kako bi jedan sloj bio nedovoljan, a to je pogotovo istina kad se radi o neravnim podlogama koje je nemoguće potpuno prebojiti u jednom mahu.

Kako pripremiti zid ako boju želimo promijeniti u bijelu?

Spomenuli smo važnost podtonova bijele boje i kako oni mogu promijeniti atmosferu cijele prostorije. Zbog toga je jako važno dobro pripremiti zid prije bojenja u bijelu – kako prethodne boje ne bi utjecale na tonove. Prvi korak je bijeli primer, koji će spriječiti da stare boje „provire“ kroz novu bijelu boju. Nanošenje kvalitetnog primera mora biti jednako efikasno odrađeno kao i nanošenje same boje. Jednom kad ste prekrili cijeli zid primerom, možete prijeći na bijelu boju. Zapamtite, dva sloja boje su minimalna za uspješan rezultat.