Vranjički put 2, Solin OTVORENO OD 07:00 DO 20:30

Prednosti sobnih antena

Sobne antene nude praktičan i isplativ pristup besplatnim televizijskim programima koji se emitiraju uživo. 

Za razliku od tradicionalnih usluga kabelske ili satelitske televizije, sobne antene Vam omogućuju pristup širokom rasponu kanala, uključujući lokalne programe, bez mjesečne pretplate. Također se lako postavljaju, te ih možete postaviti u bilo koju prostoriju Vašeg doma.

Vrste sobnih antena

Postoje različite vrste sobnih TV antena, a svaka ima svoje jedinstvene značajke i prednosti. Neke od najčešćih vrsta sobnih TV antena uključuju:

  1. Antene s ravnim panelom. Antene s ravnim panelom su tanke i elegantne, što ih čini jednostavnim za postavljanje na zid ili iza televizora. Često su višesmjerni, što znači da mogu uhvatiti signale iz više smjerova i mogu pružiti dobru kvalitetu slike. Također su vrlo pristupačne, što ih čini popularnim izborom.
  1. Pojačane antene. Pojačane antene su dizajnirane za jačanje signala, što ih čini idealnim za područja sa slabim signalom. Često dolaze s ugrađenim pojačalom koje se može prilagoditi za optimizaciju kvalitete slike. Također su višesmjerne, ali su skuplje od ravnih antena.
  1. Višesmjerne antene. Višesmjerne antene dizajnirane su za hvatanje signala iz svih smjerova, što ih čini idealnim za područja s više tornjeva. Također su izvrsne za one koji žele imati širok raspon kanala. Jednostavne su za postavljanje i obično su kompaktnog dizajna, ali možda neće pružiti istu razinu jačine signala ili kvalitete slike kao druge vrste antena.
  1. Usmjerene antene. Usmjerene antene dizajnirane su za hvatanje signala iz određenog smjera, što ih čini idealnim za područja s jednim tornjem. Obično su snažnije od drugih vrsta antena i mogu pružiti bolju kvalitetu slike. Mogu biti skuplje od drugih vrsta antena, ali su izvrsne za one koji žele uhvatiti određeni kanal ili skupinu kanala.

Važno je napomenuti da će vrsta sobne TV antene koju odaberete ovisiti o čimbenicima kao što su Vaša lokacija, kanali kojima želite pristupiti i Vaš proračun. Uvijek je dobra ideja istražiti i usporediti različite vrste antena prije donošenja konačne odluke.

vrste sobnih antena

Spajanje sobnih antena na TV

Spajanje na TV je relativno jednostavan postupak koji se može izvesti u samo nekoliko koraka. Ovdje je opći pregled kako spojiti sobnu antenu na TV:

  1. Započnite određivanjem vrste priključka koji Vaš TV i antena koriste. Većina modernih televizora i antena koristi ili koaksijalni kabel ili HDMI kabel. Provjerite imate li pri ruci odgovarajući kabel prije nastavka.
  1. Zatim pronađite ulazne priključke na vašem TV-u. Oni se obično nalaze na stražnjoj ili bočnoj strani TV-a i označeni su kao “Antena”, “Kabel” ili “RF”.
  1. Uključite jedan kraj kabela u ulazni priključak na TV-u, a drugi kraj u izlazni priključak na anteni. Provjerite jesu li veze sigurne i čvrste kako biste osigurali najbolju moguću kvalitetu signala.
  1. Zatim upalite televizor i otvorite njegov izbornik. Odaberite prikladni ulaz (npr. HDMI 1, AV1..). Ulaz će ovisiti o postavkama Vašeg televizora. Znati ćete da je ulaz pravilno odabran ukoliko se nakon odabira prikazuje Priručnik za instalaciju.
  1. Prilikom prvog pokretanja prijamnika na Vašem televizoru,  morat ćete odabrati jezik za prikazivanje izbornika i postaviti parametre za konfiguraciju sustava. Svakako se preporuča slijediti priručnik za instalaciju. Potvrdu odabira Vašeg jezika i konfiguracije možete napraviti pritiskom na tipku OK. 
  1. Kanali će se zatim početi pretraživati, te se samostalno automatski pohranjuju. Pričekajte par minuta dok se pretraga završi i nemojte prekidati postupak.
  1. Podesite položaj antene kako biste optimizirali prijem signala. Možete pokušati premjestiti antenu na druga mjesta ili prilagoditi smjer antene kako biste vidjeli koji položaj daje najbolju kvalitetu signala.

Važno je napomenuti da se određeni postupak spajanja antene na TV može razlikovati ovisno o marki i modelu TV-a i antene. Ako imate problema ili trebate dodatnu pomoć, pogledajte upute proizvođača ili se posavjetujte sa stručnjakom.

Što treba znati o DVB T2 digitalnom standardu?

DVB T2 je standard digitalne televizije koji se koristi za zemaljsko emitiranje u mnogim zemljama diljem svijeta. To je nadogradnja prethodnog DVB-T standarda i nudi brojna poboljšanja, uključujući povećanu učinkovitost, bolju kvalitetu signala i podršku za naprednije značajke. 

DVB T2 je učinkovitiji od prethodnog DVB T standarda, što znači da može prenijeti više podataka u isto vrijeme. DVB T2 može emitirati više kanala u istom frekvencijskom pojasu, a također omogućuje korištenje video formata više razlučivosti, kao što su HD i 4K.

DVB T2 nudi poboljšanu kvalitetu signala u odnosu na prethodni DVB T standard zbog svoje napredne modulacije i tehnike ispravljanja pogrešaka, koje mu pomažu smanjiti smetnje signala i poboljšati ukupnu kvalitetu slike i zvuka.

DVB T2 podržava brojne napredne značajke, kao što su multi-PLP (Physical Layer Pipes) i HEVC (High Efficiency Video Coding), koje nisu dostupne s prethodnim DVB-T standardom. Multi-PLP omogućuje multipleksiranje više usluga, a HEVC omogućuje učinkovitiju kompresiju video sadržaja, što rezultira boljom kvalitetom slike.

Mnoge zemlje su usvojile DVB T2 kao svoj standard za digitalno zemaljsko emitiranje. Za prijem DVB T2 trebat će vam televizor ili set-top box koji je kompatibilan sa standardom. Mnogi noviji televizori i set-top box uređaji već podržavaju DVB T2, ali starije modele možda je potrebno nadograditi ili zamijeniti.

Važno je napomenuti da specifične značajke i mogućnosti DVB T2-a mogu varirati ovisno o zemlji i specifičnoj implementaciji standarda. Uvijek je dobra ideja provjeriti kod svog lokalnog emitera više informacija o tome koji su kanali i značajke dostupni u vašem području.