Vranjički put 2, Solin ZATVORENO

Kako odabrati peć na pelete?

Peći na pelete su postale poznate po svom čistom izgaranju i značajkama visoke učinkovitosti. Međutim, uz toliko opcija dostupnih na tržištu, odabir prave peći na pelete može biti zastrašujući zadatak. 

U ovom ćemo članku istražiti ključne čimbenike koje treba uzeti u obzir pri odabiru peći na pelete kako bismo vam pomogli da donesete informiranu odluku. Bilo da želite nadograditi svoj sustav grijanja ili instalirati novi, ovaj će vas članak voditi kroz postupak odabira savršene peći na pelete za vaš dom.

Prednosti peći na pelete

Peći na pelete izvrsna su alternativa tradicionalnim načinima grijanja jer nude niz prednosti. 

Jedna od glavnih prednosti peći na pelete je njihova učinkovitost. Peći na pelete izgaraju komprimirane drvene pelete, koje su napravljene od piljevine i strugotine, što rezultira vrlo malom količinom pepela i minimalnim emisijama. 

Još jedna prednost peći na pelete je njihova isplativost. Iako početni trošak kupnje i postavljanja peći na pelete može biti visok, dugoročna ušteda može biti značajna. 

Peći na pelete također su vrlo jednostavne za održavanje. Većina peći ima sustave automatskog paljenja i napajanja, što znači da ne morate ručno paliti vatru ili dodavati pelete. Peć će se automatski ugasiti kada ponestane peleta, tako da se ne morate brinuti o nadzoru ložišta. Čišćenje i održavanje također su relativno jednostavni, jer većinu peći treba čistiti samo jednom mjesečno.

Peći na pelete nude veliku fleksibilnost u pogledu dizajna i ugradnje. Dolaze u raznim veličinama i stilovima, tako da možete odabrati onaj koji najbolje pristaje dekoru vašeg doma. Mogu se postaviti na različitim mjestima, uključujući podrume, dnevne sobe i spavaće sobe. Ova fleksibilnost čini peći na pelete izvrsnim izborom za domove svih veličina i stilova

peći na pelete

Koje su vrste peći na pelete

Na tržištu je dostupno nekoliko vrsta peći na pelete, od kojih svaka ima svoje karakteristike i prednosti.

Automatske peći imaju automatiziran sustav grijanja gdje se peleti automatski dodaju iz spremnika u ložište. Ovakve pećnice imaju precizniju i učinkovitiju regulaciju temperature nego ručne peći na pelete.

Peći se mogu programirati tako da se pale na unaprijed zadanu vrijednosti temperature koju želite u kući ili određenoj prostoriji. Mnogi modeli peći na pelete imaju mogućnost automatskog pokretanja, automatskog zaustavljanja rada, kao i podešavanja duljine procesa izgaranja. 

Automatske peći se razlikuju od klasičnih peći jer imaju ventilator uz pomoć kojeg se jednostavno optimizira proces izgaranja peleta i distribucije topline. Glavne prednosti automatskih peći su: opcija podešavanja temperature i vremena rada peći (čak do 7 dana unaprijed), ekološko grijanje, automatizacija u doziranju peleta, automatizacija u održavanju i regulisanju temperature. 

Zatim imamo peći na pelete sa sustavom ventilacije su dizajnirane za korištenje u manjim stanovima i apartmanima gdje jedna peć može zagrijati čitav prostor. Ovakav sustav ne zahtjeva radijatore i dodatne cijevi jer se toplina od peći proširuje u druge prostorije.

Peći s ventilatorima uglavnom imaju dva ili više ventilatora. Prvi ventilator uvlači svježi zrak u peć kako bi peleti mogli nesmetano i kvalitetno gorjeti, dok drugi ventilator izbacuje topli zrak u vaše prostorije. Ventilacija ovih peći je napravljena prema sigurnosnim standardima kako bi se dim ispravno eliminirao iz peći. 

I za kraj imamo peći na pelete za centralno grijanje. Centralno grijanje može biti izvedeno sa grijanjem na drva i plin, grijanjem na struju pa sve do popularnog grijanja na pelete. Posljednjih godina, grijanje na pelete je dobilo na popularnosti.

Peći centralno grijanje se sastoje od više cjelina. Iznad peći se nalazi spremnik za vodu u kojem se voda zagrijava. Uz peć, ili u peći, se nalazi veliki spremnik za pelete. Čitav sustav bi trebao biti potpunosti automatiziran, od izgorijevanja peleta pa do grijanja svih prostorija. Peći za centralno grijanje imaju veće snage i stvaraju više pepela, s obzirom da zagrijavaju veće površine kuće.

Svaka peć na pelete ima svoje prednosti ovisno o potrebama grijanja vašeg doma, lokaciji i preferencijama dizajna. Prije kupnje važno je razmotriti veličinu, stil i mogućnosti ugradnje.

Vrste peleta i njihova kvaliteta

Na tržištu je dostupno nekoliko vrsta peleta, od kojih svaki ima svoje karakteristike i kvalitetu.

Prva vrsta su peleti od mekog drveta. Ovi peleti se izrađuju od mekog drveta kao što su bor i smreka i obično su jeftiniji od peleta od tvrdog drveta. Imaju niži energetski sadržaj i izgaraju na nižoj temperaturi, ali su dobra opcija za one s ograničenim budžetom. Također imaju manji sadržaj pepela te ih je lakše očistiti od peleta od tvrdog drva.

Druga vrsta su peleti od tvrdih drva. Ovi peleti su izrađeni od tvrdog drva kao što su hrast i javor i imaju veći energetski sadržaj i izgaraju na višoj temperaturi od peleta od mekog drveta. Obično su skuplji od peleta od mekih drva, ali nude dulje vrijeme gorenja i veću toplinsku snagu. 

Treća vrsta su miješani peleti. Ovi peleti izrađeni su od kombinacije piljevine mekog i tvrdog drva i nude ravnotežu cijene i učinka. Sagorijevaju na umjerenoj temperaturi i imaju prosječan sadržaj pepela i vrijeme gorenja. Oni su dobra opcija za one koji žele ravnotežu između troškova i toplinske snage.

Četvrta vrsta su vrhunski peleti. Ovi peleti izrađeni su od visokokvalitetnog drva i posebno su formulirani za čisto i učinkovito sagorijevanje. Oni nude najveću toplinsku snagu i najdulje vrijeme gorenja, ali su i najskuplja opcija.

Vrste peleta

Kako se ovakve peći čiste?

Peći na pelete su popularna su opcija za mnoge jer su učinkovite, ekonomične i jednostavne za korištenje. Međutim, kao i svaki sustav grijanja, peći na pelete zahtijevaju redovito održavanje i čišćenje kako bi se osiguralo da će nastaviti raditi s vrhunskom učinkovitošću.

Kako biste očistili peć na pelete, najprije ju morate isključiti iz struje i ostaviti da se potpuno ohladi. Zatim usisavačem ili metlom uklonite sav pepeo iz peći. Pažljivo izvadite posudu za pepeo i ispraznite pepeo u metalnu posudu s poklopcem koji čvrsto prijanja.

Sljedeći korak je čišćenje lonca za izgaranje, odnosno područja u kojem izgaraju peleti. To možete učiniti malom četkom ili strugačem kako bi se uklonile nakupine pepela ili neizgorjelih peleta. Obavezno očistite i mehanizam koji dovodi pelete u lonac.

Vanjski dio peći također se može čistiti vlažnom krpom ili blagim deterdžentom. Izbjegavajte korištenje jakih kemikalija ili abrazivnih materijala jer mogu oštetiti završni sloj peći. Nakon što je čišćenje završeno, vratite posudu za pepeo, stavite nove pelete u peć i ponovno ju uključite.

FAQ

Da li je potreban dimnjak za peći na pelete?

Dimnjak je obično neophodan za peći na pelete kako bi se omogućilo pravilno odzračivanje plinova izgaranja i održao siguran i učinkovit rad. Međutim, neke peći na pelete su dizajnirane za odzračivanje kroz zid pomoću posebnog sustava odzračivanja, čime se eliminira potreba za tradicionalnim dimnjakom.

Je li grijanje na pelete skupo?

Grijanje na pelete može biti skuplje od drugih oblika grijanja, poput prirodnog plina ili struje, ali može biti i jeftinije od lož ulja. Cijena grijanja na pelete varira ovisno o čimbenicima kao što su cijena peleta i učinkovitost peći.

Mogu li peći na pelete raditi tijekom noći?

Većina peći na pelete može raditi i noću, sve dok imaju dovoljno peleta u spremniku i ako su pravilno podešene za automatski rad.